This is exactly what I’d expect a dragon’s scrotum to look like. Identical
welding_guy_from_LI on
That’s a lot of vegan pulled pork and vegan imitation crab
Zulishk on
Jackedfruit.
Chrisbradley1 on
double bag it please
cwsjr2323 on
Takes a bit of effort , but I will take canned, please.
Lopsided_Anxiety_394 on
£5.50 per Kg in the UK.
SuperAdaGirl on
r/AbsoluteUnits
prairiefarmer on
Yum Yum..we can buy small cut pieces at one store.And 99 cents a lb is a steal 😲
DoublePostedBroski on
Does that say $0.99?
295DVRKSS on
The jackfruit she told you not to worry about
piou180796 on
Carrying that to the checkout should count as leg day
Sunshine247365-2day on
That’s an alien 👽 pod.
Acceptable-Chance-27 on
one time on grocery delivery I ordered a jackfruit (for the first time). the estimated cost was around $6 so I thought nothing of it. it was delivered later, at $48 (50lbs) and I have since learned my lesson to not experiment with new foods on grocery delivery
Jackstack6 on
Very stackable
madguyO1 on
whole food
ToolTard69 on
Dang, that thing is jacked
BernieTheDachshund on
It better taste amazing if someone is spending almost $60 on it.
El_Grande_El on
Damn, I didn’t know Whole Foods had whole jackfruit. I may have to check it out.
UNFAM1L1AR on
Challenge accepted.
Bro-king420 on
My X has room for it
WranglerHelpful938 on
Shaqfruit
Successful_Moment_91 on
Why is hippo in box?
Capable_Wonder_6636 on
Part of Jack Paul’s …………… stuff?
here4dambivalence on
As someone who knows little to nothing about jackfruit, how much of that is actually edible? Was trying to figure out if it would be more of a centerpiece or for the price, if it was a good deal…
The first jack fruit I ever bought and tried was so heavenly good. The meat was very full of flavor. I gave 3/4 of the fruit to people. The second to fifth jack fruits I’ve bought have all been bland and full of rind or whatever it is inside. It’s still a good fruit, but it’s so inconsistent–understandably because it’s grown overseas and picked before ripened. I wish I could have gotten another ripe one. Per pound it is not unaffordable, but buying one fruit is a blow to my wallet, I would rather eat a ton of apples or grapes.Â
Throwaway1303033042 on

luchok on
Someone call OSHA … it’s missing a team-lift label.
djseifer on
My family in Cambodia has some jackfruit trees in their yard. Fresh (ripe) jackfruit is great, especially if all you’re used to is the canned stuff.
Fun fact: Jackfruit is one of the heaviest, if not the heaviest, fruits to grow on a tree, being able to grow over 100 pounds in size. Because of its size and spikes, it got the nickname “mankiller” and can injure or even kill someone unfortunate enough to be standing underneath if the fruit falls on themÂ
TedBundysVlkswagon on
The forbidden body pillow.
TakeOnMe-TakeOnMe on
I understand not wanting someone to shoplift this so they put an LP tag on it, but at the same time who could possibly lift and sneak this thing out the door anyway?
Northmansam on
I grow these here in Hawaii. Processing one is like butchering a pig.Â
FlyByPC on
So named because they have to go get the pallet jack if somebody buys it. /s
Affectionate_Elk_272 on
when i lived in hawaii i worked on a farm, we had to pick these.
our best way to do it was one of us climbs the tree, cuts the fruit, the other one stood underneath and just kinda slapped it with your hands so it didn’t break.
36 Comments
This is exactly what I’d expect a dragon’s scrotum to look like. Identical
That’s a lot of vegan pulled pork and vegan imitation crab
Jackedfruit.
double bag it please
Takes a bit of effort , but I will take canned, please.
£5.50 per Kg in the UK.
r/AbsoluteUnits
Yum Yum..we can buy small cut pieces at one store.And 99 cents a lb is a steal 😲
Does that say $0.99?
The jackfruit she told you not to worry about
Carrying that to the checkout should count as leg day
That’s an alien 👽 pod.
one time on grocery delivery I ordered a jackfruit (for the first time). the estimated cost was around $6 so I thought nothing of it. it was delivered later, at $48 (50lbs) and I have since learned my lesson to not experiment with new foods on grocery delivery
Very stackable
whole food
Dang, that thing is jacked
It better taste amazing if someone is spending almost $60 on it.
Damn, I didn’t know Whole Foods had whole jackfruit. I may have to check it out.
Challenge accepted.
My X has room for it
Shaqfruit
Why is hippo in box?
Part of Jack Paul’s …………… stuff?
As someone who knows little to nothing about jackfruit, how much of that is actually edible? Was trying to figure out if it would be more of a centerpiece or for the price, if it was a good deal…
😩😩Damn some poor employee had to pick that mf up and put it up there, that sux…
The first jack fruit I ever bought and tried was so heavenly good. The meat was very full of flavor. I gave 3/4 of the fruit to people. The second to fifth jack fruits I’ve bought have all been bland and full of rind or whatever it is inside. It’s still a good fruit, but it’s so inconsistent–understandably because it’s grown overseas and picked before ripened. I wish I could have gotten another ripe one. Per pound it is not unaffordable, but buying one fruit is a blow to my wallet, I would rather eat a ton of apples or grapes.Â

Someone call OSHA … it’s missing a team-lift label.
My family in Cambodia has some jackfruit trees in their yard. Fresh (ripe) jackfruit is great, especially if all you’re used to is the canned stuff.
Fun fact: Jackfruit is one of the heaviest, if not the heaviest, fruits to grow on a tree, being able to grow over 100 pounds in size. Because of its size and spikes, it got the nickname “mankiller” and can injure or even kill someone unfortunate enough to be standing underneath if the fruit falls on themÂ
The forbidden body pillow.
I understand not wanting someone to shoplift this so they put an LP tag on it, but at the same time who could possibly lift and sneak this thing out the door anyway?
I grow these here in Hawaii. Processing one is like butchering a pig.Â
So named because they have to go get the pallet jack if somebody buys it. /s
when i lived in hawaii i worked on a farm, we had to pick these.
our best way to do it was one of us climbs the tree, cuts the fruit, the other one stood underneath and just kinda slapped it with your hands so it didn’t break.
0/10 recommend
Jack of all fruits.
Those rubber bands are putting in some **work**!